ABD’de hastanelerde yapay zeka denenmeye başlandı

ABD’nin önde gelen akademik tıp merkezlerinden Mayo Clinic, Google’nın tıbbi bilgilerle ilgili geliştirdiği yapay zeka sohbet robotunu bir süredir deniyor.

The Wall Street Journal’ın (WSJ) aktardığı bilgilere göre, Google’ın tıbbi bilgilerle ilgili soruları yanıtlamak için tasarlanmış yapay zeka aracı olan Med-PaLM 2, Nisan ayından bu yana Mayo Clinic’te test ediliyor. WSJ’ye göre, kurum içinde paylaşılan bir e-postada, yapay zeka robotunun özellikle “doktorlara daha sınırlı erişimi” olan ülkelerde faydalı olabileceği belirtilmiş.

Haberde belirtildiğine göre, Med-PaLM 2 şu anda tam anlamıyla “mükemmel” değil. Sohbet robotunun verdiği cevaplarda, doktorların verdiği cevaplardan daha fazla hatalı ve ilgisiz bilgiler bulunmuş.

Ancak Med-PaLM 2, muhakeme yapma ve kanıtlar sunma gibi konularda doktorlarla benzer performans sergilemektedir.

Google’ın kıdemli araştırma müdürü Greg Corrado, Med-PaLM 2’nin hala başlangıç aşamasında olduğunu söylüyor. Corrado, Med-PaLM 2’nin kendi ailesinin ‘sağlık yolculuğunun bir parçası olmasını istemese de sağlık hizmetlerinde yapay zekanın yararlı olabileceği yerlerin olduğunu’ belirtti.

Etiketler
, ,