ABD ve Avrupa havalimanlarında iş bırakılacak

Havalimanlarında işçiler, kötü çalışma koşullarına karşı greve çıkıyor. ABD’de düşük ücreti reddeden 2 bin 500 işçi grev hazırlığı yaparken Alman havayolu devi Lufthansa’da da 20 bin işçi bir gün boyunca iş bırakacak.

Avrupa’daki havalimanlarında düşük maaşlara ve çalışma koşullarına karşı grev dalgası büyüyor. Avrupa’nın ardından ABD’deki havacılık tekeli Boeing’in St. Louis bölgesinde bulunan üç fabrikasında çalışan yaklaşık 2 bin 500 işçinin greve gitmesi bekleniyor. Alman havayolu devi Lufthansa’da da yaklaşık 20 bin işçi, çarşamba günü iş bırakacak.

Covid-19 salgını bahanesiyle, son iki yılda binlerce çalışanını işten çıkaran havayolu şirketlerinde yer hizmetleri, güvenlik personeli ve uçuş görevlileri dahil olmak üzere tüm alanlarda ciddi personel sıkıntısı mevcut. Londra, Amsterdam, Roma ve Frankfurt gibi şehirlerde her gün binlerce uçuş iptal edilirken, uzun süreli rötarların ardından seyahat etmeyi başaranlar da valizlerine ulaşamıyor. Şirketlerin kâr hırsı nedeniyle iş yükü günden güne artan ve çalışma koşulları ağırlaşan işçiler ise grevde.

ABD’de grev hazırlığı

ABD havacılık tekeli Boeing’in St. Louis bölgesinde bulunan üç fabrikasında çalışan yaklaşık 2 bin 500 işçinin greve gitmesi bekleniyor. İşçilerin şirketin yeni iş sözleşmesi önerisini reddetmesinin ardından, St. Charles County, St. Louis County ve Mascoutah’ta bulunan fabrikalarda grev hazırlıklarının başladığı aktarıldı. Associated Press’in haberine göre, Uluslararası Makinistler ve Havacılık ve Uzay İşçileri Sendikası temsilcileri Boeing’in üç fabrikasındaki grevin 1 Ağustos itibariyle başlayacağını açıkladılar. Sendika tarafından yapılan açıklamada, “Bu şirket üyelerimizin sırtından her yıl milyarlarca dolar kazanmaya devam ettiği için adil ve hakkaniyetli olmayan bir sözleşmeyi kabul edemeyiz” dedi. American Airlines’ın da Hollanda’ya bilet satışını, havalimanının talebi üzerine durdurduğu bildirildi.

Etiketler
, ,