Avrupa Film Ayı, Fransız klasiklerle Kundura Sinema’ya geliyor

Avrupa Film Akademisi’nin Avrupa’nın film ve ödül sezonunu duyurduğu ve bir ay boyunca Avrupa sinemasının çeşitliliğini kutladığı Avrupa Film Ayı, Türkiye’de bu yıl Kundura Sinema’da gerçekleşiyor.

Avrupa Film Ayı, 1 Kasım’da başlayacak ve 9 Aralık’a dek 70 şehirde Avrupa sineması üzerine özel programlar, etkinlikler ve retrospektifler sunacak etkinlik, Kundura Sinema’da Fransız sinemasından klasiklerle kutlanacak. Kundura Sinema’nın Avrupa Film Akademisi ile Creative Europe Media ortaklığında ve Institut Français İstanbul’un destekleriyle düzenlediği Avrupa Film Ayı programında, Agnès Varda’nın “5’ten 7’ye Cléo” (Cléo de 5 à 7), Jean-Luc Godard’ın Alphaville (1965) ve Alain Resnais’in “Hiroşima Sevgilim” (Hiroshima mon amour, 1959) ve “Amerikalı Amcam” (My American Uncle, 1980) adlı filmleri, Fransız sinemasının büyüsünü yeniden Beykoz Kundura’da canlandıracak. Programda ayrıca, Nicole Védrès’in bir kurgu dehası olarak anılan 1947 yapımı belgeseli “Paris 1900” (Paris mil neuf cent) de gösterilecek. Kasım ayı boyunca Kundura Sinema’da gerçekleşecek Avrupa Film Ayı programı için detaylar ve sınırlı sayıda biletler Beykoz Kundura’nın web sitesinde.

Avrupa Film Akademisi’nin Avrupa’nın film ve ödül sezonunu duyurduğu ve Avrupa sinemasının çeşitliliğini kutladığı etkinliği Avrupa Film Ayı (Month of European Film), Türkiye’de bu yıl Kundura Sinema’da gerçekleşiyor. Kundura Sinema’nın Avrupa Film Akademisi ile Creative Europe Media ortaklığında ve Institut Français İstanbul’un destekleriyle düzenlediği Avrupa Film Ayı programında, Fransız sinemasının unutulmazlarından 5 film gösterilecek.

Jean-Luc Godard’ın Berlinale’den Altın Ayı ödüllü neo-noir bilim kurgusu Alphaville (1965), 11 ve 25 Kasım tarihlerinde gösterilirken, Agnès Varda’nın yönettiği ve baş kahramanı Cléo’nun peşinde 60’lı yılların Paris’inde başdöndürücü bir yolculuğa çıkaran “5’ten 7’ye Cléo” (Cléo de 5 à 7, 1962) da, 18 ve 26 Kasım tarihlerinde seyirciyle buluşacak.

Resnais’den iki film

Programda ayrıca, Fransız Yeni Dalga akımının öncü yönetmenlerinden Alain Resnais’in iki filmi gösterilecek. Fransız edebiyatının en güçlü kalemlerinden Marguerite Duras’ın Oscar adayı senaryosu ve yenilikçi kurgusuyla zamanının çok ötesinde bir ilk film olan “Hiroşima Sevgilim” (Hiroshima mon amour, 1959), 11 ve 18 Kasım tarihlerinde gösterilirken; Cannes’dan Büyük Jüri Ödülü ve FIPRESCI Ödülü almış, bugün bile cesur sayılan kurgusuyla Resnais dehasının eşsiz örneği “Amerikalı Amcam” (My American Uncle, 1980) da 12 ve 25 Kasım tarihlerinde yönetmenin hayranlarını bekliyor.

Kurgu dehası belgesel

Programın dikkat çekici bir diğer filmi de, Nicole Védrès’in bugün bir kurgu dehası olarak anılan 1947 yapımı belgeseli “Paris 1900” (Paris mil neuf cent) olacak. André Bazin’in “Marcel Proust’un edebiyatta yarattığı derin sarsıntının sinemadaki karşılığı” sözleriyle övdüğü, yapım ekibinde Alain Resnais’in de yer aldığı bu eşsiz klasik, savaş öncesi Paris’teki yaşamı yüzlerce belge ve görüntüyü kullanarak yeniden canlandırıyor. “La Belle Époque” (Güzellik Çağı) dönemi Parisini anlatan ve Apollinaire’den Sarah Bernhardt’a, Colette’ten André Gide’e, Paris kültür hayatının en önemli aktörlerinin izlerini de süren filmi, 12 ve 26 Kasım tarihlerinde Kundura Sinema’da izleyebilirsiniz.

Avrupa sinemasını kutluyor

Avrupa’daki sinema endüstrisini desteklemek ve sektör içerisinde buluşmalar yaratarak işbirliklerini güçlendirmek amacıyla 1988’den beri çalışmalar yürüten Avrupa Film Akademisi’nin Europa Cinemas ortaklığında düzenlediği Avrupa Film Ayı, İstanbul’dan Atina’ya, Lizbon’dan Bükreş’e kadar 70’ten fazla şehirdeki öncü sinemalarda gerçekleşiyor. Ağdaki her sinemanın, tek tip bir katalog yerine, kendi uzmanlıklarına ve kürasyon politikalarına göre şekillenen benzersiz bir programla dahil olduğu bu etkinlik, 9 Aralık’ta Berlin’de düzenlenecek 36. Avrupa Film Ödülleri’nde bu yılki yolculuğunu tamamlayacak. Etkinliğin programına ve detaylarına resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz.

“Avrupa Film Ayı” film programı için biletler beykozkundura.com adresinde satışta. Tam 250 TL’den satışa sunulan biletler için iki ve daha fazla alımlarda %20 indirim fırsatı sunulurken, #KunduraGenç ile 25 yaş altı izleyiciye özel biletler 100 TL olacak.

AVRUPA FİLM AYI / MONTH OF EUROPEAN FILM

Kasım 2023

Kundura Sinema

Biletler: beykozkundura.com

 

11 Kasım 2023, Cumartesi

14:00 Alphaville | Jean Luc Godard

16:30 Hiroşima Sevgilim (Hiroshima mon amour) | Alain Resnais

 

12 Kasım 2023, Pazar

14:00 Paris 1900 | Nicole Védrès

16:30 Amerikalı Amcam (My American Uncle) | Alain Resnais

 

18 Kasım 2023, Cumartesi

14:00 Hiroşima Sevgilim (Hiroshima mon amour) | Alain Resnais

16:30 5’ten 7’ye Cléo (Cléo from 5 to 7) | Agnes Varda

 

25 Kasım 2023, Cumartesi

14:00 Amerikalı Amcam (My American Uncle) | Alain Resnais

16:30 Alphaville | Jean Luc Godard

 

26 Kasım 2023, Pazar

14:00 5’ten 7’ye Cléo (Cléo from 5 to 7) | Agnes Varda

16:30 Paris 1900 | Nicole Védrès