212 Photography İstanbul 6 Ekim’de başlıyor

212 Photography Istanbul, beşinci yıl programını 6 Ekim – 16 Ekim tarihlerinde gerçekleştirecek. Görsel hikâye anlatımındaki yenilikleri keşfe çıkan, farklı coğrafyalardan yetenekleri ve farklı sesleri izleyiciyle buluşturan bir program olma niteliği taşıyor. Her yaştan amatör ve profesyonel fotoğrafçının katılımına açık olan yarışmanın kazananına 5 bin euro ödül verilecek.

Festivalin beşinci senesinde sergiler, atölyeler, söyleşiler, paneller, film gösterimleri ve portfolyo incelemelerinin yanı sıra yayıncılık, dans, müzik, gastronomi gibi farklı disiplinler de programa dâhil. Festivalde, 15’e yakın mekânda 50’den fazla sanatçının 500’ün üzerinde eserini sanatseverlerle buluşturacak olan fotoğrafın yanı sıra bir kez daha yeni medya, video sanatı, heykel, ve daha pek çok farklı yaklaşımı kapsamına alıyor.

Bu seneki programda Erik Kessels, Aimee Hoving, Kata Geibl, Joseph-Philippe Bevillard, Christto & Andrew, Felix R. Cid, Tina Signesdottir Hult, Lorenzo Vitturi gibi sanatçıların sergilerin yanı sıra tematik sergilerin yer aldığı geniş çaplı bir seçki de mevcut. Evcil hayvanların fotoğraflarından oluşan, güçlü bir görsel dünyaya sahip  “Dostlarımız, Hayvanlar ” (Our Dearest Friends, Animals) başlıklı  sergide, fotoğraf dünyasından öncü isimlerin eserleri yer alacak. Bu sergide William Wegman, Walter Chandoha, Martin Parr, Hellen van Meene, Tim Flach, Martin Usborne, Süleyman Kaçar ve daha fazla ismin çekmiş olduğu ikonik fotoğrafları görmek mümkün. İstanbul Büyükşehir Belediyesi arşivinde yer alan Faik Şenol fotoğraflarının bir araya geldiği “Bir Zamanlar İstanbul” (Once Upon a Time in Istanbul) sergisi, nostaljik bir İstanbul kesiti sunacak. “Plak Kapağı Fotoğrafları” sergisinde ise, plak koleksiyonerleri Murat Abbas, Kanat Atkaya ve Burak Sülünbaz’ın kendi koleksiyonlarından bir araya getirdiği, plak fotoğraflarından yola çıkarak oluşturdukları farklı bir kürasyon görülebilecek.

212 Photography Istanbul, şehrin iki yakasına da yayılacak. Ana mekânlar Akaretler Sıraevleri ve Yapı Kredi bomontiada olmak üzere festival bu yıl, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, Saint Benoit Kilisesi, Kale Tasarım ve Sanat Merkezi, Taksim Sanat, Institut Français, Yeldeğirmeni Sanat, ALAN Kadıköy, Evin Sanat Galerisi, ArtOn, Kalyon Kültür ve Koli Art Space gibi pek çok noktada katılımcılarla buluşacak. Çeşitli meydanlarda düzenlenecek sergilerle festival kamusal alana da yayılacak.